درخواست وزیر جهادکشاورزی از اتاق تعاون ایران برای تامین و توزیع کالای اساسی و آرامش بازار
وزیر جهادکشاورزی در نشست مشترک با اتاق تعاون ایران درخواست کرد برای تامین و توزیع کالای اساسی و آرامش بازار ظرفیت‌های خود را نشان دهد.
تصویر
1400/07/21

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در نشست مشترک رئیس اتاق تعاون ایران و اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران گفت: اتاق تعاون ایران نماینده غیردولتی بخش تعاون در مجامع داخلی و بین المللی است که نقش مهمی در افزایش سهم بخش تعاون در تولید، اشتغال و توسعه صادرات در حوزه غیرنفتی دارد.

وی افزود: یکی از ستون های تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز، اتاق تعاون ایران است لذا در وزارت جهاد اعتقاد داریم که اتاق تعاون ایران می تواند در اقتصاد مقاومتی نقش آفرینی کند و موجب افزایش تولید شود.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: همچنین در بحث بازار رسانی و مشکلاتی که در حوزه بازار داریم اتاق تعاون و مجموعه‌های وابسته به این نهاد می توانند کمک کننده باشند.

ساداتی نژاد گفت: اینکه تا به امروز استفاده مطلوبی از ظرفیت اتاق تعاون ایران نشده را قبول داریم که این موضوع ادله مختلفی دارد اما شاید یکی از دلایلش خود حوزه تعاون باشد که طی سال های گذشته این ذهنیت را ایجاد کرده است. به هر حال در خروجی های اقتصاد کشور هنوز ظرفیت های بخش تعاون هویدا نشده است.

وی افزود: یکی از وظایف اتاق تعاون ایران، بخش کشاورزی و دامپروری است یعنی بیشترین وابستگی و تعامل را با حوزه کشاورزی و دامپروری دارد زیرا این دو بخش بیشتر می توانند روابط تعاونی را بپذیرند.

ساداتی نژاد افزود: ما اتاق تعاون ایران را از وزارت جهاد کشاورزی می دانیم و حتما این ظرفیت می تواند بخش کشاورزی و دامپروری را متحول کند. چرا که رویکرد جهادی یکی از ستون ها و محورهای اتاق تعاون است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برخی دلخوری‌ها در واگذار نکردن امور به بخش خصوصی، گفت: هفته پیش از اتحادیه فرآورده‌های لبنی درخواست کردیم که برای حمایت از قشر کم درآمد جامعه برای برخی از کالاهای اساسی درصدی تخفیف در نظر بگیرد وزارتخانه هیچ دستوری مبنی بر میزان درصد برای اتحادیه در نظر نگرفت.

وی بیان کرد: اتحادیه بدون دخالت و دستور دولت موفق شد در کمتر از یک هفته درخواست ما را عملیاتی کند. این تجربه به ما نشان داد که اعتماد به بخش خصوصی نادرست نیست.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: حذف واسطه‌ها با دستور امکان پذیر نیست. در حذف واسطه‌ها تشکل‌ها باید ورود کنند چرا که آنها در آغاز و پایان فرآیند تولید حضور دارند.

وزیر جهاد کشاورزی در جمع تعاونگران اتاق تعاون با بیان اینکه با دستور کارها جلو نمی‌رود و مخالف قیمت‌گذاری دستوری هستیم، گفت: اتحادیه‌های لبنی به صورت داوطلبانه به کاهش قیمت برخی محصولات خود اقدام کردند.

سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، با بیان اینکه بخش تعاون را جزئی از وزارت جهاد کشاورزی می‌دانیم، گفت: ما حاضریم نماینده‌ای از اتاق تعاون ایران در جلسه وزارت کشاورزی حضور داشته باشد همچنین نماینده‌ای از وزارت جهاد کشاورزی در جلسات اتاق تعاون ایران حاضر باشد.

ساداتی‌نژاد افزود: در قضیه کاهش قیمت برخی اقلام لبنی بدون اینکه دستوری در میان باشد، خود اعضای اتحادیه‌های لبنی تصمیم گرفتند ۱۰ درصد از قیمت سه قلم پرمصرف محصولات لبنی را کاهش دهند و این داوطلبانه بود و در واقع یک آزمایشی بود که آیا می‌توان کارهای تشکل‌ها و اتحادیه‌ها را به خودشان واگذار کرد‌ و  ما دیدیم که ۱۰ درصد کاهش قیمت برخی اقلام لبنی اتفاق افتاد و موفق شد، ما نه آدمی در این کار گذاشتیم و نه ناظر انتخاب کردیم اما در عمل توسط اتحادیه‌ها انجام شد.

ساداتی‌نژاد گفت: اعتماد به تشکل‌ها با توجه به اینکه خود تشکل‌های کشاورزی با مردم سر و کار دارند و باید محصولات خود را به مردم بفروشند، کار درستی است و ما ملاحظه کردیم ظرف یک هفته با اعتماد به تشکل‌ها، قیمت برخی از محصولات لبنی کاهش یافت.

وی اظهار کرد: مجلس هم برای ساماندهی تشکل‌ها، قانونی پیش‌بینی کرده و به نظر من برای حذف دلالان و واسطه‌های بخش کشاورزی با دستور نمی‌توانیم اقدام کنیم بلکه با تقویت اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی خودبه‌خود دلال‌ها و واسطه‌های بخش کشاورزی کمرنگ می‌شوند.

‌وزیر جهاد کشاورزی افزود: اتحادیه‌های تعاونی اتاق تعاون می‌توانند با رئیس سازمان تعاون روستایی در ارتباط باشند و اگر حرف و نظری دارند، قبل از هر تصمیم و اقدام حرف‌های آنها شنیده شود و این تصمیم ما در وزارت جهاد کشاورزی است، البته عده‌ای به ما گفتند که سراغ تشکل‌ها نرویم اما مدلی که در صنایع لبنی جواب داد، به خوبی به ما می‌گوید که می‌توانیم ساماندهی بازار را هماهنگی خود تشکل‌ها انجام دهیم.

وزیر جهاد با توجه به اینکه کاظمینی به عنوان قائم مقام امنیت غذایی منصوب شده است گفت: تشکل های اتاق تعاون ایران هم می‌توانند در این قرارگاه حضور داشته باشند و به ویژه در زمینه تنظیم بازار اقلام اساسی، نماینده اتاق تعاون ایران را به آقای کاظمینی معرفی کنید.

وزیر جهاد کشاورزی این را هم گفت: یکی از طرح‌های محوری ما این است که کشاورزی باید بر مبنای قرارداد باشد و هر چیزی که در بخش کشاورزی تولید می‌شود باید طبق قرارداد مشتری آن را بدانیم که آیا مشتری داخلی و یا صادراتی دارد و با توجه به افزایش هزینه‌های تولید بدون قرارداد و متقاضی نباید محصولی تولید و یا کشت شود.

وی خاطرنشان کرد: برای تکمیل زنجیره ارزش، سرمایه‌گذارانی که عضو اتاق تعاون ایران هستند، در جهت جذب ارزش افزوده اقدام کنند، زیرا بسیاری از کالاها در بخش کشاورزی تولید می‌شود که ارزش افزوده آن محصول را یا دیگران می‌برند و یا حتی خارجی‌ها به جیب می‌زنند، در حالی که باید ارزش افزوده به خود کشاورزان برگردد.

وی با بیان اینکه ایران سومین کشور تولیدکننده خرما است، گفت: کشاورزان در فصل برداشت خرما با مشکل مواجه هستند و باید به وسیله تشکل‌ها مشکلات آنها را برطرف کنیم. در زمینه تسهیلات به کشاورزان، اراضی کشاورزی، صنایع تبدیلی و فرآوری باید تلاش شود که کار با کمک تشکل ها جلو برود. در زمینه صدور سند زمین‌های کشاورزی هم کمک می‌کنیم.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، در اجرای برخی قوانین دچار مشکل شده‌ایم اما می‌توان برخی از اختیارات متمرکز در وزارت جهاد کشاورزی را به استانها واگذار کرد تا بروکراسی اداری در این بخش کاهش یابد و ذهن تولیدکننده و کشاورز به چند جا مشغول نشود، بلکه فقط به تولید فکر کند. این کارها با دستور انجام نمی‌شود و ما با قیمت‌گذاری دستوری محصولات هم مخالف هستیم.

به گفته ساداتی‌نژاد، اتحادیه‌ها حامی مردم هستند چون زندگی آنها به تولید و مشتری وابسته است. دولت هم به عنوان دیده‌بان و ناظر بر روابط تولید و مصرف نظارت دارد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: اگر صنایع تبدیلی و کارخانه‌های شالی‌کوبی اصلاح شود و بهره‌وری افزایش یابد، می‌توان یک میلیون تن برنج بیشتر تولید کرد و از ضایعات شالی‌کوبی و کارخانه‌های برنج جلوگیری کرد که این امر با تسهیلات بانک کشاورزی قابل انجام است.

به گفته ساداتی‌نژاد، عمده کارهای کشاورزی و دامپروری با بخش تعاون قرابت دارد و نقش تعاونی‌ها و تشکل‌ها در بازرگانی و توزیع محصولات کشاورزی بسیار مهم است.

نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی:
نظرات کاربران