شورای گفتگوی اقتصادی کشور
چاپ

هدف اصلی نشست رسمی شورای گفتگوی بخشهای تعاونی، دولت و خصوصی، افزایش سطح تعاملات بین 3 بخش اقتصادی کشور اعم از تعاونی، دولتی و خصوصی است . و یکی از اقدامات و تصمیمات بدیع و تاثیرگذار مجلس که اخیرا صورت پذیرفته است، تصویب ایجاد شورای گفتگوی بخش های اقتصادی کشور است.

 

اعضای شورای گفتگو

ترکیب این شورا متشکل از 27 نفر خواهد بود که متشکل از 18 نفر از وزرای دولت، روسای اتاقهای تعاون و بازرگانی و به صورت کلی 8 نفر از فعالان اقتصادی در بخشهای تعاونی و خصوصی خواهد بود که در کنار آن 2 نفر از معاونین قوه قضائیه نیز فعالیت خواهند کرد.

 

اهداف شورای گفتگو:

کم کردن فاصله ها و از بین بردن دیوارهای عدم تعامل بین فعالان اقتصادی بخشهای 3 گانه تعاونی، دولت و خصوصی و ارتقای سطح درک متقابل این بخشها از الزاماتی است که برای تحقق هر چه بیشتر جهاد اقتصادی در سال جاری مورد نیاز است. همچنین در کنار مقوله های یاد شده می توان به دستیابی به تفاهم و اتحاد، یکدلی و پیدا کردن راهکارهای مشترک نیز به عنوان دیگر اهداف سال جهاد اقتصادی و همچنین الزامات توجه در شورای گفتگو اشاره کرد.

 

1- وزیر امور اقتصادی و دارائی (رئیس شور)
2- رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
3- معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور
4- وزیر صنایع و معادن
5- وزیرتعاون
6- وزیر بازرگانی
7- وزیر جهاد کشاورزی
8- وزیر کار و امور اجتماعی
9- وزیر نفت
10- وزیر نیرو
11- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
12- رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی
13- رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی
14- رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی
15- رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران
16- دبیرکل اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران
17- شهردار تهران
18- هشت نفر از مدیران عامل شرکتهای برتر خصوصی و تعاونی از بخشها و رشته های مختلف
 


برنامه شورا

مجلس با تصویب این موضوع به دنبال افزایش تفاهم بین بخشهای اقتصادی در سال جهاد اقتصادی است، از آن سو نیز دولت با تعامل نزدیک با شورا در جهت رفع موانع و مشکلات قدم بر می دارد.
عضو شورای گفتگوی بخش های اقتصادی کشور همچنین به جزئیات اولین نشست این شورا اشاره کرد و اظهار داشت: اولین نشست این شورا در حد معارفه و آشنایی برگزار شد و برای نحوه برگزاری جلسات در آینده نیز صحبت شد.

 

حذف رویه‏ های نادرست

هدف اصلی از ایجاد چنین شورایی برداشتن موانع، قوانین، مقررات و رویه های نادرستی است که از سرعت رشد فعالیت های اقتصادی در کشور می کاهد. همچنین در این مقطع لازم است تا در زمینه اجرای کامل اصل 44 قانون اساسی، ضوابط مورد بازنگری قرار بگیرند. از طریق حضور 2 تن از معاونین قوه قضائیه در نشستهای شورای گفتگوی اقتصادی نیز تلاش می شود تا در زمینه تسهیل فعالیت تشکلهای اقتصادی کشور اقداماتی صورت گیرد.