جستجو:  
چهارشنبه 5 آذر 1393
صفحه اصلی > اخبار - جزئيات اخبار

مدیر مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق:سهم صادرات غیرنفتی ایران از بازار عراق باید به 10 میلیارد دلار افزایش یابد

مظفر اخوان مدیر مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق با اشاره به اینکه بیش از 250 شرکت ایرانی در بازار عراق فعالیت دارند، گفت: میزان مبادلات تجاری ایران وعراق در سال گذشته هفت میلیارد دلار بود که پیش بینی می شود این مقدار در سال جاری به 10 میلیارد دلار افزایش یابد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تعاون مرکزی ایران "پاتا" مظفر اخوان در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران، اظهار داشت: در حال حاضر میزان مبادلات تجاری ایران با عراق حدود هفت میلیارد دلار است که سعی داریم در رایزنی با سازمان توسعه تجارت ایران، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی طی ماه های آتی این مقدار را به 10 میلیارد تومان افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بالغ بر 250 شرکت ایرانی در کشور عراق فعالیت اقتصادی دارند، ادامه داد: استان های اربیل، کرکوک و سلیمانیه عراق به عنوان دروازه های تجاری این کشور پذیرای کالاها و محصولات تجاری غیرنفتی ایران برای عرضه در بازار عراق محسوب می شوند.
وی افزود: عراق از ظرفیت بالایی برای عرضه کالاهای ایرانی برخوردار است که البته این ظرفیت ناشی از نزدیکی فرهنگ بین دو کشور و ارتباط های ملی و مذهبی تلقی می شود، معتقدم در شرایط کنونی برای بهبود روابط تجاری بین دو کشور بیش از هر چیزی نیازمند برقراری امنیت بین دو کشور و حفظ انسجام و وحدت شهرهای مرزی هستیم.
مدیر مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق ضمن تأکید بر اینکه کالاهای چینی بخش اعظمی از بازار مصرفی کشورها را به خود اختصاص داده است، گفت: نیاز بازار فعلی عراق بیشتر از کشورهای چین و ترکیه تأمین می شود در حالی که تا چند سال پیش بخش قابل توجهی از نیاز مصرفی کشور از طریق ایران تأمین می شد.
وی در خصوص محدودیت های تجاری بین ایران و عراق، خاطرنشان کرد: اکثر کالاهایی که در چین تولید می شود در واقع محصول کارخانجات اروپایی و آمریکایی است که خط تولید آنها به کشور چین منتقل شده است، دلیل این امر هم استفاده از نیروی کار ارزان برای کاهش قیمت تمام شده کالا و عرضه کالای با کیفیت مطلوب با قیمت پایین در بازارهای هدف است.
وی تأکید کرد: شرایط بازار امروز کشورها، رقابتی است بنابراین اینکه ایران تا چه حد بتواند در تولید کالاهای با کیفیت مطلوب بازارهای هدف و قیمت مناسب توانمند ظاهر شود در توسعه مبادلات تجاری با دیگر کشورها تعیین کننده خواهد بود.
اخوان با اشاره به اینکه در حال حاضر دو شرکت فرانسوی و سوئیسی مکلف به ارزیابی کیفی تمام محصولات و کالاهای وارداتی به عراق هستند، تصریح کرد: تنها کالاهایی توسط تجار وبازرگانان داخلی و خارجی وارد مرزهای عراق خواهد شد که از شرکت های ارزیابی مورد بحث تأییدیه استاندارد بگیرد.
وی ادامه داد: ماحصل حضور در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان ایران، مراجعه به مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق و مشاوره وتبادل نظر هیئت های تجاری ایرانی و عراقی، عقد تفاهم نامه و تبادلات تجاری در حوزه صنعت ساختمان و فعالیت های ساختمانی به ارزش 4.2 میلیارد دلار در سال گذشته بوده است.
وی افزود: معتقدم با ترویج و اشاعه برپایی نمایشگاه ها و همایش های اقتصادی بین المللی این ظرفیت در بازار عراق وجود دارد که تا دو برابر میزان مبادلات اقتصادی را افزایش داده و سهم صادرات مصالح ساختمانی ایران به عراق را از 4.2 میلیارد به بیش از هشت میلیارد دلار افزایش دهیم.
مدیر مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق ، از مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق به عنوان پایگاه اقتصادی ایران برای حضور در بازارعراق و دیگر کشورهای عرب منطقه نام برد و تأکید کرد: مرکز تجاری ایران در اقلیم خودمختار سلیمانیه عراق وابسته به اتاق تعاون مرکزی طی یک سال فعالیت خود، تعهد در عمل به قراردادها و تفاهم نامه ها را به اثبات رسانده و امروز به عنوان پایگاه تجاری ایران دراین منطقه مطرح است.
وی با اشاره به محدودیت های تجاری بین ایران و عراق، خاطرنشان کرد: استفاده حداکثری از ظرفیت های مرکز تجاری ایران در سلیمانیه مستلزم مساعدت و حمایت بیشتری برای رقابت با غول های اقتصادی چین و ترکیه در بازار عراق است، بنابراین مسئولان امر در این زمینه نباید کوتاهی کنند.
وی برگزاری نمایشگاه های نوبه ای ایران در مرکز تجاری سلیمانیه را دلیلی برای رفع استرس تجار عراقی برای برقرار ارتباط منسجم و مداوم با تجار ایرانی برشمرد و تصریح کرد: حضور فعالان اقتصادی شاغل در بخش تعاون در بازارهای بین المللی پیرو اجرایی شدن سیاست های کلی اصل 44 شکل عینی تری به خود گرفته است که البته امیدواریم این روند بعد از ادغام نیز همچنان تداوم داشته باشد.
اخوان در این باره که مطابق تعهدات، قرار بود دولت عراق زمینی را برای احداث مرکزی تجاری ایران درنظر بگیرد، اظهار داشت: در این باره رایزنی هایی را با عبدالله حاج سعید "مشاور ارشد اقتصادی جلال طالبانی" داشتیم که خوشبختانه مساعدت های لازم به عمل آمده است.
وی ادامه داد: بر اساس توافقات حاصله مقرر شده است 10 هزار متر زمین برای احداث مرکز تجاری ایران در سلیمانیه در اختیار اتاق تعاون مرکزی قرار گیرد که امیدواریم مطابق توافقات این مهم در آینده ای نزدیک اجرایی شود.
وی نحوه فعالیت و میزان بهره وری اقتصادی مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق را رو به رشد دانست و تأکید کرد: این پایگاه اقتصادی ایران در سلیمانیه در واقع پایگاهی برای تشویق اتحادیه ها و تعاونی های توانمند برای حضور موثر در بازار عراق و دیگر کشورهای عربی است ولذا به دلیل محدودیت های مکانی انتظار بر این است که تعاونی ها و اتحادیه ها به صورت مقطعی از ظرفیت های این مرکز تجاری استفاده کنند.

    گروه خبري   :   مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق تاریخ    :   1390/05/05 ساعت:    :   17:03:16
نام
آدرس صندوق الکترونیکی  
نظرات کاربران*  

کد فوق را اینجا وارد کنید